WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi/Özel Mesajlarımız Gerçekten Gizli Mi ?

0
73
Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi

WhatsApp, en büyük anlık mesajlaşma programlarından biridir ve birçok kişi tarafından kendi başına bir sosyal ağ olarak kabul edilir. Haliyle bu durum uygulamayla ilgili gizlilik ihlali tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Gelin birçok WhatsApp kullanıcısının aklındaki soru işaretlerine beraber değinelim.

Ama önce, uygulamada gizlilik ihlali nedir? Kısacası, genellikle bazı yasadışı amaçlarla yetkisiz erişim elde etmek için bir uygulamadaki, ağdaki veya dijital hizmetteki zayıflıklardan yararlanma girişimidir. İşte WhatsApp kullanıcılarının sahip olabileceği endişelerden sadece birkaçı ve güvenliği artırmaya yönelik bazı öneriler:

WhatsApp Görüşmeleri Özel Midir?

Evet. Ancak istisnalar var. WhatsApp, diğer uygulamalardan daha fazla, yalnızca sizin ve iletişim kurduğunuz kişinin mesajlarınızı okuyabilmesini veya aramalarınızı dinleyebilmesini sağlamak için mesajları karıştıran uçtan uca şifreleme sayesinde daha fazla gizlilik sunar. WhatsApp mesajları (videolar ve fotoğraflar dahil), bir bilgisayar korsanı telefona casus yazılım bırakmayı başardıysa, şifrelenmeden önce ve şifresi çözüldükten sonra savunmasızdır. Bu yüzden cihazlar arasında paylaşılan hiçbir konuşma %100 özel değildir. WhatsApp güvenliğinizi artırmak için hassas konuşmaları ve içeriği çevrimdışı tutun ve uygulamanızın güncel olup olmadığını kontrol edin.

Silinen WhatsApp mesajlarımı okuyan var mı?

Bir WhatsApp kullanıcısı, her gün saat 2’de tüm mesajlarınızı otomatik olarak yedekleyen sohbet yedekleme işlevi aracılığıyla kendi silinmiş mesajlarına erişebilir. WhatsApp kullanıcıları, kusursuz olmasa da gönderdikten sonra bir saat içinde herkes için sil seçeneğini kullanarak bir mesajı silebilir. Fakat, mesaj silinmeden önce herkes bir ekran görüntüsünü alabilir. Bu durumda, içeriğin yakalanmamasını, arşivlenmemesini veya paylaşılmamasını sağlamanın bir yolu yoktur. Diğer bir olasılık, bir bilgisayar korsanının bir uygulama kullanıcısının bulutunda depolanan eski sohbetlere erişebilmesidir. Daha sonra pişman olabileceğiniz mesajları veya içeriği paylaşma konusunda dikkatlice düşünün.

WhatsApp mesajları kalıcı olarak silinebilir mi?

Bir WhatsApp kullanıcısı bir mesajı silmeye karar verse bile, görüşmeler iki yönlü olduğundan gizlilik garantisi yoktur ve alıcı taraftaki kişi bir sohbetin, videonun veya fotoğrafın ekran görüntüsünü alabilir veya bir kopyasını kaydedebilir. Bir mesajı silebilir ve kaybolduğunu görebilirsiniz, ancak WhatsApp, bazı kaynaklara göre hackerlar tarafından veri madenciliği için kullanılabilecek bir “sohbetin adli izini” tutmaya devam ediyor. Ekstra güvenlik için WhatsApp’ın ayarlarından yedeklemeleri kapatabilirsiniz.

WhatsApp’ımı nasıl güvenli hale getirebilirim?

WhatsApp’ı (veya başka bir uygulamayı) kullanırken kötü amaçlı yazılım, catfishing, dolandırıcılık, casus yazılım ve dosya hırsızlığı gibi yaygın dolandırıcılıklardan haberdar olmak çok önemlidir. Güvenliği artırmak için, herhangi bir nedenle güvenlik kodunuz değişirse bir uyarı gönderilecektir. Ayarlarda güvenlik bildirimlerini açın. Güvenliği artırmanın diğer yolları ise şu şekilde:

İki aşamalı doğrulamayı kullanın, 6 basamaklı SMS doğrulama kodunuzu asla paylaşmayın, bulut yedeklemesini devre dışı bırakın ve profilinizi özel olarak ayarlayın. Kapsamlı aile güvenliği yazılımı yükleyin ve bir yüz, parmak izi veya şifre kimliği ile telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza fiziksel erişimi güvence altına alın. Yabancılardan gelen veya spam mesajlarını açmayın (engelleme, bildirme). Kişisel bilgilerinizi asla tanımadığınız kişilerle paylaşmayın.

WhatsApp hesabımı başka bir telefondan nasıl silerim?

Bir WhatsApp hesabını silmek için> Ayarlar> Hesap> Hesabımı Sil’e gidin. Hesabınızı silmek mesaj geçmişini siler, sizi gruplardan çıkarır ve yedek verilerinizi siler. WhatsApp’a göre, iPhone’dan Android’e geçiş gibi bir telefon türünden diğerine geçiş yapan ve aynı telefon numarasını koruyan kullanıcılar için hesap bilgileriniz değişmeden kalır, ancak mesajları platformlar arasında taşıyamazsınız. Numaranızı tutmuyorsanız eski telefonunuzdan WhatsApp’ı silmeli, yeni telefonunuza WhatsApp’ı indirmeli ve yeni telefon numaranızı doğrulamalısınız. Aynı telefon türünün yükseltilmesi, büyük olasılıkla mesajları taşıma seçeneklerini içerecektir. Eski bir telefonu başkasına vermeden veya değiştirmeden önce tüm verilerinizi silerek temizlemeniz güvenliğiniz için sağlıklı olacaktır.

WhatsApp’ınızın tarandığını nasıl anlarsınız?

WhatsApp kullanıcıları, WhatsApp web uygulamasını indirip etkinleştirerek (Ayarlar> WhatsApp Web / Masaüstü) cihazları kolayca senkronize edebilir. Aygıtlar, dizüstü bilgisayarınızın ekranında görünen bir QR kodunu tarayarak eşitlenir. Masaüstünüzde yeşil sohbet ekranını gördüğünüzde cihazınızın tarandığını bilirsiniz. Masaüstünüze fiziksel erişimi olan bir kişinin QR kodunuzu taraması ve hesaba erişim elde etmesi mümkündür. Birinin hesabınıza erişimi olduğunu düşünüyorsanız, cep telefonunuzdaki WhatsApp’taki tüm aktif web oturumlarınızdan çıkış yapın.

WhatsApp mesajları ne kadar süreyle saklanır?

WhatsApp’a göre, bir kullanıcının mesajları teslim edildiğinde WhatsApp sunucularından siliniyor. Buna sohbetler, fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar ve dosyalar dahildir. Mesajlar yine de her bireyin cihazında saklanabilir. Çevrimiçi olarak herhangi bir içerik gönderdiğiniz an, bu sizin kontrolünüz dışında olur. Alıcı taraftaki kişi veya grup, yine de cihazlarında veya bulut hizmetlerinde depolayabilir. Asla riskli içerik göndermeyin!

WhatsApp ne kadar güvenli?

Hiç şüphe yok ki, uçtan uca şifreleme, bilgisayar korsanlarının WhatsApp mesajlarını okumasını çok daha zor hale getiriyor. WhatsApp diğer mesajlaşma uygulamalarından daha güvenlidir, ancak %100 güvenli olduğunu söylemek güç.

WhatsApp’ın saldırıya uğradığı doğru mu?

Evet. Birkaç kez ve çeşitli şekillerde. Hiçbir uygulamanın, hizmetin veya ağın saldırıya açık olmadığı kanıtlanamamıştır. Herhangi bir dijital platformun savunmasız olduğunu varsayın. Gizlilik ayarlarını en üst düzeye çıkarın, asla riskli içeriği, finansal bilgileri veya kişisel verileri paylaşmayın.

WhatsApp’ta fotoğraf/resim göndermek güvenli midir?

Şifreleme, bir iletimin güvenli olmasını sağlar, ancak bu, WhatsApp içeriğinin güvenli olduğu veya insan davranışının öngörülebilir olduğu anlamına gelmez. Kişiler (hatta güvenilir arkadaşlar) özel içeriği paylaşabilir. Ayrıca kişiler, paylaştığınız herhangi bir içeriğe yasa dışı olarak erişmeye çalışabilir. Bu, hassas bilgi veya fotoğraf alışverişi için WhatsApp’ı (diğer dijital paylaşım kanallarıyla birlikte) güvensiz hale getirir.

İnternetteki hiçbir şey özel değildir. Gizliliğinizi, itibarınızı veya dijital ayak izinizi tehlikeye atabilecek resimleri asla göndermeyin veya almayın.

WhatsApp, bilgisayar korsanlarının istismar ettiği güvenlik açıklarına sahip tek popüler uygulama değil. Şunu unutmamak lazımdır ki İnternete bağlı her uygulama veya ağ, bir tür siber saldırı riski altındadır.