Sağlık Alanında SEO

0
124
sağlık alanında seo

Sağlık alanında SEO, doktorların arama motorlarında uzmanlık alanları, deneyimleri gibi bilgilerin, hastalar tarafından etkili ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayan etkili bir araçtır. Hastaların yaptığı yorumlar ve görüşlerle birlikte websiteniz ve/veya sosyal medya hesaplarınız daha aktif hale gelirken SEO, website ve sosyal medya hesaplarınızı, arama sonuçlarında daha fazla kişiye görünür hale gelmesini sağlar.

SEO, “word of mouth” yani kulaktan kulağa pazarlama yöntemine göre daha geniş ölçekte bir kitleye ulaşmamızı sağlar. Kulaktan kulağa duyulan bilgilere nazaran, insanların sosyal medyada veya doktorlara ait websitelerinde yazılan bir yoruma ve/veya değerlendirmeye göre danışacakları doktorları seçmesi, sağlıkta SEO kullanımının önemini bir kez daha gözler önüne sermiş bulunuyor.

Soru:

Doktorum ve/veya bir sağlık kliniğim var, neden SEO kullanmalıyım?

SEO ne için gereklidir?

  • İnsanların sizden haberdar olmasını,
  • Websitesi ziyaretçi trafiğinizin artmasını,
  • İnsanlar sosyal medyada arama yaparken, hesabınızın veya kanalınızın arama sonuçlarında yukarıda çıkmasını sağlar.

Pandemi Sürecinde SEO

Pandemi sürecinde sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte içerik konusunda da birtakım soru(n)lar gündeme gelmektedir. Konferans, seminer ve birebir görüşmeler için kullanılan Zoom, Microsoft Teams gibi uygulamalar; sağlık sektöründe de kullanılarak sosyal medya trafiğinizin artmasını sağlar. Zoom üzerinden sağlık çalışanlarının birbirlerine vermiş olduğu ücretli seminerler, B2C yani üreticiden tüketiciye ticari ilişkisine bir örnektir.

Zoom buluşmaları yapmak, bu buluşmaları sosyal medya üzerinden duyurmak daha fazla trafik almayı sağlar.

“Wearesocial Covid-19: Online ve Dijital Aktivitelerde Artış” istatistiğine göre, pandemi sürecinde nisan ayında;

  • İnsanların sosyal medyada %47 oran daha fazla vakit geçirdiği
  • Podcast dinleme oranlarının %14 oranında arttığı
  • Video yapıp yükleme oranlarının ise %15 oranında arttığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Özellikle pandemi sürecinde, sağlık alanında SEO sayesinde yapılabilecek aktiviteleri ve websitesi trafiğinin nasıl artırılabileceği bu verilerle birlikte desteklenmiştir.

SEO hakkında daha fazla bilgi ve danışmanlık için etkici.com‘u ziyaret edebilirsiniz.