Online Eğitimler İçin 5 Seo Taktiği

0
111
Online Eğitimler İçin 5 SEO Taktiği

Online Eğitimler İçin 5 Seo Taktiği

Pandemi süreci ile birlikte hem okulların hem de eğitim veren kursların verdiği eğitimlerin internet ortamına taşındı. Bu süreçle birlikte online eğitim sürecine adapte olma konusunda insanların kafasında soru işaretleri belirmeye başladı. Bizde sizler için online eğitimler ile birlikte bu eğitimlerin tanıtımı daha çok insana ve doğru hedef kitleye ulaşması için 5 tane SEO taktiği sıraladık.

1) Trend Arama Sonuçlarını Takip Edin

Google Trends ile birlikte “online eğitim”, “uzaktan eğitim” ve bunlarla alakalı anahtar kelimeleri aratın. Son dönemde insanlar tarafından en çok aratılan kelimelere ve en popüler olan konulara ulaşın. Örneğin “online eğitim nasıl oluyor?” sorusunun cevabını kendi web sitenizdeki içeriklerde vermeye çalışın. Bununla ilgili konuşmacıların olduğu bir seminer düzenleyin veya sosyal medya hesabınızda bu sorunun cevabını infografik şekilde hazırlayarak insanların en çok merak ettiği soruların cevabını sizin web siteniz veya sosyal medya hesabınızda bulmalarını sağlayın.

2) Websitesinizin Hızını İyileştirin

Sitenizde oluşabilecek bugları sürekli kontrol edin. Kullandığınız görsel ve videoların boyutundan websitenizin kodlama düzenine kadar olan şeyler websitesinizin hızını etkiler. Kullanıcı deneyimini artırmak ve sitenizdeki ziyaretçilerin, sayfanızda daha uzun süre kalabilmesini sağlayabilmek için kodlama, sunucu ve imaj kaynaklı faktörlerin websitesinizi yavaşlatmasına izin vermeyin.

3) Sitenizde Faydalı İçerikler Üretin

Online eğitim ile alakalı akla en çok gelen soruları ve sorunları ele alan blog yazıları ile sitenizi zenginleştirip ziyaretçi trafiğini artırabilirsiniz. “Online eğitimde sunum teknikleri”, “online eğitimde ekran karşısında geçirilen zamanı kontrol etme”, “uzaktan eğitimde çalışma motivasyonu” konulu yazılar ile sitenizi diğer sitelere kıyasla daha ön plana çıkarabilirsiniz.

4) Site Ziyaretçilerinizin Analizini Yapın

Sitenize eğitim ile alakalı ilgi çekici konular içeren blog yazıları yazdıktan sonra sitenize gelen ziyaretçilerin en çok hangi içerikleri okuduğunu, içerikleri okurken kaç dakika site başında kaldıklarını ve sitenizdeki içeriklere nereden ulaştıklarının analizini yapın. Sitenize gelen ziyaretçileri yani hedef kitlenizin özelliklerini anlamaya çalışın örneğin ziyaretçilerinizin çoğunu öğretmenlerin mi öğrencilerin mi oluşturduğu ile ilgili bir analiz yapıp, o hedef kitleye göre onlara daha uygun bir şekilde içerik üretebilirsiniz. Hedef kitleye belirledikten sonra içeriklerinizde kullanacağınız dil, görsellerin içeriği, üslup gibi unsurlara karar vermek işinizi kolaylaştıracaktır.

5) Sitenizi Sesli Arama Özelliği ile Optimize Edin

Sesli arama özelliği ile sitenizi daha kolay ulaşılabilir hale getirin. Sesli arama ile “uzaktan eğitim araçları nedir?” gibi bir sorunun cevabı sitenizde varsa ve doğru anahtar kelimeler kullanılarak içerik hazırlanmışsa, arama motoru, sesli arama yapan kişiye sizin web sitenizi önerecektir. İnsanların en çok merak ettiği ve aklına takılan soruları belirleyin. Belirledikten sonra ise siteniz için ürettiğiniz içeriklerde bu soruların cevabını vermeye dikkat edin.

SEO hakkında daha fazla bilgi ve danışmanlık için etkici.com‘u ziyaret edebilirsiniz.