Marka Yönetiminin Yeni Kuralları

0
53
Marka Yönetiminin Yeni Kuralları

Marka Yönetiminin Yeni Kuralları

Teknolojinin gelişmesi, dijital medya kullanımının yaygınlaşması, bilgi edinme yöntemlerimizin ve tüketim alışkanlıklarımızın değişmesiyle birlikte marka yönetiminin kuralları da yeniden yazıldı. Ülkemizde internet kullanım oranının %73’e ulaştığı da göz önünde bulundurulduğunda; en güçlü markaların bile dijital dünyada önemli bir yer edinmelerinin gerekliliği oldukça açık. Dijital markalaşma içinse hedef kitleyi çok iyi tanıyarak; hangi kanallardan, ne tür içeriklerle onlara ulaşabileceklerini çok iyi bilmeleri ve buna uygun strateji oluşturmaları gerekiyor. Bu yazımızda yeni dönem marka yönetiminin kurallarını ve dijital medyadan nasıl yararlanılacağını inceleyeceğiz.

Bütünsel Yaklaşın

Başlamadan önce dijital marka yönetiminin; bütünün yani genel marka yönetiminin bir parçası olduğunu hatırlayın. Her ne kadar dijital medyanın kendine özgü dinamikleri olsa da; yerleşmiş olan marka algınıza uygun davranmanız önem taşımaktadır.

Hedeflerinizi Doğru Belirleyin

Dijital marka yönetimi stratejinizi oluştururken öncelikle neler hedeflediğinizi doğru belirlemelisiniz. En baştan hedefinizi belirlerseniz, başarınızı ölçümleyebilir ve iyileştirme için gereken adımları atmakta gecikmezsiniz.

Dijital Medya Kanallarınızı Doğru Seçin

Enerji, zaman ve bütçenizi doğru kullanmak için hangi kanallarda bulunacağınıza karar verin. Tabii bunun için öncelikle hedef kitlenizi çok iyi tanımanız ve hangi kanallardan onlara ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Yaratıcı Olun

Unutmayın, günümüz dijital medya kullanıcıları sadece birkaç tıkla aradıkları birçok şeye kolayca ulaşıyor. Bu sebeple, zor beğenen bir kitleyle karşı karşıya olduğunuzun farkında olun. Yazılı ve görsel içeriklerinizin yaratıcı, özgün ve dikkat çekici olmasına özen gösterin.

Anlık Gelişmelere Duyarsız Kalmayın

Her ne kadar dijital medya stratejinize uygun olarak hazırladığınız bir plan çerçevesinde içerik yayınlıyor olsanız da, dijital medya oldukça dinamik bir platformdur. Hedef kitleniz gelişen olaylara karşı nasıl tavır aldığınızla ilgilenebilir. Anlık gelişmelere ayak uydurmanız ve uygun paylaşımları yapmanız gerekir. Bazen anlık gelişmeler beraberinde fırsatları da getirebilir.

Samimi Olun

İçerikle ilgili bir başka konu da samimiyetten uzaklaşmamak. Günümüz kullanıcısı reklam kokan içeriklerden hoşlanmıyor, gerçek anlamda fayda sağlayan ve zekice hazırlanmış içerikler daha fazla etkileşim alıyor.

Ayrıca, gelen yorumlara, mesajlara cevap vermek de samimiyetin bir parçası. Yorumlara, mesajlara cevap vermemek markanızı mesafeli ve kullanıcısına karşı ilgisiz gösterecektir.

Zamanlamayı Doğru Yapın

Dijital medya yönetiminin altın kurallarından biri de doğru zamanlama yapmaktır. Hangi mecrada paylaşım yapacaksanız, o mecranın yoğun zamanında yapmaya özen gösterin. Bu paylaşımınızın kaç kişiye ulaştığını doğrudan etkileyecektir.

Yeniliklere Açık Olun

Marka yönetiminin kuralları dijitalleşmeyle birlikte oldukça değişti, değişmeye de devam edecek. Markalaşmanın sürdürülebilir olması için yenilikleri takip etmeniz ve onlara adapte olmanız büyük önem taşıyor.

Profesyonellerle Çalışın

Son olarak günümüzde bilginin çok kolay yayılması sebebiyle, marka yönetiminde yapılabilecek bir hatanın bedelinin de çok ağır olabileceğini hatırlatalım. Zaten kolay bir iş olmayan marka yönetimi konusunda risk almak yerine, profesyonellerle çalışmak daha doğru olacaktır. Görsel Projeler’de bu alanda tecrübeli ekip arkadaşlarımızla marka yönetimi konusunda size destek olmaktan memnuniyet duyarız.