Dijital Pazarlamada İnternet Reklamlarının Önemi

0
5

DİJİTAL PAZARLAMADA İNTERNET REKLAMLARININ ÖNEMİ

Dijital pazarlamada yapılan çalışmaların amacına ulaşması için doğru mesajın, doğru yöntemle, doğru hedef kitleye ulaştırılması önem taşımaktadır. Peki, internet reklamları ile nokta atışı hedefleme yapabileceğinizin ve istediğiniz verimliliği elde edebileceğinizin fakında mısınız? İşte, bu yazımızda markanızı güçlendirip, satışlarınızı artırabilecek internet reklamlarının çeşitleri, avantajları ve internet reklamlarının yönetilmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde duracağız.

Önce Hedef Kitleyi Belirleyin

Dijital pazarlamanın her alanında olduğu gibi internet reklamlarında da önce hedef kitleyi belirlemeniz gerekir. Böylece hedef kitlenize uygun olarak içeriği oluşturabilir ve hangi mecralarda yayınlayacağınıza karar verebilirsiniz. Ayrıca, internet reklamları ile lokasyon, yaş, cinsiyet, meslek, ilgi alanları gibi birçok değişkene göre hedefleme yapabilir; doğru kişilere ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitlenize Uygun Kanalı Seçin

İnternet reklamlarını arama ağı reklamları ve sosyal medya reklamları olarak iki ana kategoriye ayırabiliriz. İnternet reklamları denilince ilk akla gelen marka olan Google; arama ağı kampanyaları, görüntülü reklam ağı kampanyaları, alışveriş kampanyaları, Youtube kampanyaları ve Gmail kampanyaları gibi farklı reklam yöntemleri ve mecra seçenekleri sunar. Mesela anne – bebek ürünleri satan bir e-ticaret siteniz varsa arama ağı reklamlarından çok alışveriş reklamlarına yatırım yapmanız daha faydalı olacaktır. Diğer taraftan genç annelerin genellikle Instagram’da çok zaman geçirdiğini düşününce, Instagram reklamlarına da bütçe ayırmanın yararlı olacağı anlaşılıyor. Başka bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak, eğer finansal yazılımlar satan bir kurumsanız Google Adwords reklamlarının yanı sıra Linkedin’e de yatırım yapabilirsiniz.

Ölçebilir ve Yönetebilirsiniz

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamayla kıyaslandığında en büyük artısı ölçülebilir olmasıdır. Elbette bu internet reklamları için de geçerli. Yaptığınız her işlemin sonuçlarını gözlemleyebilir, duruma göre yeni aksiyonlar alarak verimliliği artırabilirsiniz. Örneğin düzenlediğiniz kampanya belirli bir bölgede daha fazla sonuç sağlıyor ise bütçenizin bir kısmını daha o bölgeye yönlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Ekonomik

İnternet reklamları ölçülebilir oldukları halde, sonuçları pek de ölçülemeyen geleneksel reklam mecralarına göre çok daha ekonomiktir. Böylece ayırdığınız daha düşük bütçelerle dahi daha fazla kişiye ulaşabilir, dahası sadece reklamlarınız tıklandığında ödeme yaparsınız.

Son olarak internet reklamlarından, reklam verene maksimum fayda sağlanabilmesi için, kullanılması ve kontrol edilmesi gereken pek çok parametre vardır. Bu sebeple takip etmeniz gereken diğer işlerinizin yanında enerjinizi reklam yönetimine harcamak yerine profesyonel destek almanız, daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Google Adwords sertifikalı, internet reklamları konusunda uzman kadromuzdan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.