Dijital Medya Yönetiminde Sosyal Medyanın Önemi

0
4

Dijital Medya Yönetiminde Sosyal Medyanın Önemi

Şubat 2019 verilerine göre ülkemizde 52 milyon (nüfusun %63’ü), dünyada ise 3,48 milyon (nüfusun %45’i) sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Sadece bu veriler bile etkili bir dijital medya yönetiminde mutlaka sosyal medyaya da yer vermeniz gerektiğini gösteriyor. Doğru strateji ve kaliteli içeriklerle gerçekleştirilen sosyal medya yönetimi, marka bilinirliğinin arttırılmasından pazarlama hedeflerine ulaşmaya kadar birçok fayda sağlar. Biz de bu yazımızda dijital medya yönetiminde sosyal medyanın önemi ve markanıza getirilerinin neler olduğu üzerinde duracağız.

Marka Bilinirliği Sağlar

İster global ölçekli, ister yerel bir işletme olun; hedef kitlenizin büyük çoğunluğu sosyal medyada. İyi bir sosyal medya stratejisi ve düzenli bir paylaşım planıyla hedef kitlenizle iletişime geçebilir, dikkat çekici içeriklerle marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Sosyal medya reklamlarından yararlanarak yaş, cinsiyet, yaşanılan yer, ilgi alanları gibi farklı özelliklere göre ayrıntılı hedefleme yapabilir, doğrudan potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Üstelik sosyal medya dileyen herkesin paylaşım yapabildiği bir mecra olduğu için içeriğinizi ulaştırdığınız kişiler de isterse bu içeriği paylaşabilir ve zaman içerisinde daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Ulaşılabilirlik

Birçok dijital medya kanalı gibi sosyal medyanın da en önemli avantajlarından biri ulaşılabilirlik sağlamasıdır. Kullanıcılar istediklerinde yorum yazarak ya da mesaj atarak doğrudan sizinle iletişime geçebilir, görüş ve isteklerini belirtebilirler. Bu, onlara güven vermenin yanı sıra, markanız ile aralarındaki duygusal bağı kuvvetlendirir ve uzun vadede müşteri sadakati sağlar. Tabii burada sosyal medya hesaplarınızı her an takip etmeniz ve gelen yorum / mesajlara olabildiğince hızlı cevap vermeniz gerektiğini hatırlatalım.

Hız

Sosyal medyanın en hızlı ve kolay içerik paylaşılabilen platform olduğu bir gerçek. Sosyal medya aracılığıyla günün her saatinde, internete bağlanabildiğiniz her yerden paylaşım yapabilirsiniz. Acil bir bilgi paylaşmak istediğinizde de sosyal medya üzerinden hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Web Trafiği

Sosyal medyada yayınlanan düzenli ve kaliteli içerikler web sitesi trafiğine de katkı sağlıyor. Ayrıca aktif sosyal medya hesaplarına sahip web sitelerinin, arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer aldığını da göz önünde bulundurunca; sosyal medyanın SEO’ya katkısını atlamamak gerekiyor.

Ekonomik ve Ölçülebilir

Sosyal medya kanalları reklam yayınlamak için diğer dijital medya kanalları ile karşılaştırıldığında daha ekonomik, üstelik dijital medya üzerinde yapılan her işlem gibi ölçülebilirler. Yani sosyal medyada reklam verdiğinizde bütçenizi nereye harcadığınızı ve ne gibi getiriler elde ettiğinizi açıkça görebilirsiniz.

Satışlarınızı Arttırır

Etkin bir sosyal medya yönetimi doğru zamanda, doğru mesajla, doğru hedef kitleye ulaşmanıza imkân sağladığı için satışlarınızın artmasında da önemli bir role sahiptir.

Diğer taraftan etkin bir sosyal medya yönetimi düzenli olarak özgün, faydalı ve yaratıcı içerik üretmeyi ve 7/24 hesaplarınızın takip edilerek gelen mesaj ve yorumlara cevap verilmesini gerektirir. Ancak, asıl faaliyet alanınızla ilgili işlerden vakit ayırıp bunu yapmanız pek mümkün olmayacaktır. Bu sebeple bir dijital medya ajansı ile anlaşarak, sosyal medya yönetiminizi profesyonellere aktarmanız daha doğru bir yaklaşımdır. Görsel Projeler olarak dijital medya ya da sosyal medya yönetiminde markanız için neler yapabileceğimizi merak ederseniz görüşmekten memnuniyet duyarız.