7 Adımda Doğru Hashtag Kullanımı

0
67

7 adımda doğru hashtag kullanımı, sosyal medyada içeriklerinizi keşfedilebilir hale getirmenizin basit ve etkili bir yoludur. Aynı zamanda, gündemi ve rakiplerinizin davranışlarını takip etmenizi sağlar. Doğru hashtag’ler sayesinde markanız hakkında yapılan yorumlara ulaşabilir,  müşterilerinizin geri bildirimlerini takip edip onlarla etkileşim halinde olabilirsiniz. Farkındalığı artırarak, içeriklerinizin takipçilerinizden daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayabilir ve paylaşımlarınızı artırabilirsiniz. Sonuç olarak, uygun hashtag’lere paylaşımlarınızda yer vererek kitlelere erişiminizi artırabilirsiniz.

Ancak, uygun hashtag kullanımı için doğru bir çalışma yapmanız gerekiyor. Zira, yapılmadığı takdirde kitlenizi büyütmek yerine takipçi kaybı da yaşayabilirsiniz. Yanlış hashtag kullanımı, istemediğiniz kitlenin size ulaşmasına sebep olur. Sprout Social, bu konuda “Hashtag’ler, yanlış kullanıldıklarında, yeni içerikler keşfetmek isteyen insanların alakasız ve yanlış kategorize edilmiş gönderiler arasında kaybolmasına neden olabiliyorlar” diyor.

İşte doğru hashtag kullanımı için izlemeniz gereken 7 adım;

  • İçeriğiniz ile ilgili hashtag kullanın

Odak noktanızdan şaşmayın! Hashtag kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri de alakasız hashtag kullanmanız. Buradaki sorunun kaynağı ise hedef kitlenin doğru analiz edilememesi. Kullandığınız etiketler nişiniz ile ilgili ve hedef kitlenize uygun olmalı. Hedef kitlenizin neler ile igili olduğunu analiz edip buna uygun hashtag kullandığınızda karşınızda daha ilgili takipçiler göreceksiniz.

  • Sade olun

Fazla uzun ve okunması zor hashtag’ler, markanız için profesyonel bir görünüm değildir. Uzun ve telaffuzu zor bir hashtag muhtemelen size iyi bir sonuç vermeyecektir. Kısa ve anlaması kolay hashtag kullanmaya özen gösterin.

  • Fazla hashtag kullanmayın

Sade ve alakalı hashtag kullanmanız, kullandığınız hashtag sayısından daha önemlidir. Kullanacağınız hashtag sayısı, hangi platformda paylaşım yapacağınıza göre değişiklik gösterir. Örneğin; instagram, bir postun altına 30’a kadar hashtag kullanımı sunuyor. Ancak en fazla 15 hashtag kullanımı idealdir. Fazla hashtag kullanımı da markanız için profesyonel görünmeyecektir. Etiketleri, kullandığınız metnin sonuna eklemeyi de unutmayın.

  • Gündemdeki hashtag’leri kullanın

Trend hashtag’leri takip etmek de uygun hashtag kullanımında olmazsa olmazlardan biri. Trend hashtag’ler hakkında paylaşım yaptığınızda ve doğru etiketleri kullandığınızda paylaşımınız daha fazla kişi tarafından görülecektir. Dolayısıyla, daha fazla takipçi ve beğeniye ulaşacaksınız. Popüler içerikler ile ilgili hashtag’leri kullanmak paylaşımlarınızı ilgi çekici kılacaktır. Çoğunluğun belli bir dönem içinde takip ettiği içerikleri sizin de konu almanız dikkat çekecek ve etkileşimi artırmanız için faydalı olacaktır. Ancak; kullanacağınız trend içeriği, nişiniz ile ilgili, sektörel olmalı.

  • Markanıza özgü hashtag kullanabilirsiniz

Markanıza veya ürününüze özgü hashtag kullanabilirsiniz. Bu sayede; müşterilerinizin, markanız hakkındaki düşüncelerine ve yorumlarına ulaşabilecek ve onlarla doğrudan iletişimde olabileceksiniz. Bunun yanı sıra, sırf özgün olmak için hiç kullanılmayan ve takipçisi olmayan hashtag’leri kullanmak da yarar sağlamayacaktır. Sosyal medya, değişken ve canlı bir mecra; yenilikleri denemekten ve özgün olmaktan çekinmeyin!

  • Rakiplerinizi takip edin

Sizinle aynı hashtag’leri kullanan, benzer sektörden ve aynı hedef kitleye sahip olduğunuz hesapları, hashtag’ler sayesinde keşfedebilir ve takip edebilirsiniz. Rakiplerinizi analiz etmeniz, pazarlama sektöründe hangi stratejilerin uygulandığını öğrenmenizi sağlar. Kitlenizi büyütmek için neler yapabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

  • Hashtag’lerinizi paylaşımlarınızla eşleştirin

Kullandığınız hashtag, paylaştığınız; görsel, video veya metnin içeriği ile uyumlu olmalı. Sadece sektörel veya popüler olan, paylaştığınız içerikle ilgisi olmayan bir etiketi eklemeniz yanlış olur. Hashtag’ler, markanızın amacından ziyade paylaşımlarınızla ilgili olmalıdır.